Rozdiel medzi mikrovpichovaním a nanovpichovaním ( microneedling vs. nanoneedling )

29.06.2023
Microneedling, mikro vpichovanie, mezoterapia je populárna procedúra, ktorá vytvára na pokožke mikrozranenia, aby sa v tele spustil proces hojenia a prirodzená tvorba kolagénu. Podľa štúdie z roku 2015 zaznamenalo 10 pacientov, ktorí absolvovali niekoľko sedení mikroihličkovaním na zlepšenie kvality pokožky, viditeľné zlepšenie na ich fotostarnutej pokožke. Lekári tiež zaznamenali u každého pacienta významné zvýšenie hladín tropoelastínu a kolagénu typu I, III a VII.

Hoci mikrovpichovanie aj nanoihlovanie odstraňujú rôzne nedokonalosti pleti stimuláciou tvorby kolagénových a elastínových vlákien, majú niekoľko rozdielov, vďaka ktorým sú pri niektorých stavoch účinnejšie, ako pri iných. Nanoneedling používa náplne so silikónovým zakončením, ktoré prepichujú iba epidermis, na rozdiel od ošetrenia microneedling, ktoré siahajú hlbšie do dermy.
Nanoneedling funguje trochu inak ako microneedling. Používa sa jednorazový nano kartridž , ktorý obsahuje veľmi tenké ihličky (tenšie, ako ľudský vlas - 0,18 mm - 0,28 mm. )Tieto mikroskopické ihličky podobné chĺpkom oddeľujú bunky vo vnútri pokožky, aby umožnili absorbciu a vpravovanie aktívnych látok do pokožky a vytvoria až 200 000 mikrokanálikov. Nano Needling ovplyvňuje iba ošetrenie vrchnej vrstvy epidermy a až 97% aktívnych látok prenikne do pokožky. Po 20 minutách sa mikrokanáliky uzavrú.
Počas ošetrenia nanoneedlingom nedochádza ku krvácaniu a necítite bolesť. Čas zotavenia je tiež rýchlejší ( max. do 24 hodín ), ako v prípade microneedling a pokožka nie je červená tak dlho, alebo vôbec. Opakovanie ošetrenia nanoneedling sa odporúča po 10- 14 dňoch.
Microneedling je uprednostňovaný, ak máte hlboké jazvy po akné, hlboké vrásky, strie, hyperpigmentáciu a na ošetrenie vlasatej časti hlavy.
Pri ošetrení vzniknú v koži mikrotraumy - kanáliky, ktoré po sebe zanechajú vpichy ihličkami ( nie sú viditeľné ),  ktoré sa musia zahojiť. Uzavretie týchto mikrokanálikov trvá cca 15 až 20 dní.
Vlastný obranný mechanizmus kože vyplaví rastové faktory, ktoré stimulujú kožné bunky k produkcii kolagénu. Zároveň sa tvoria nové kožné bunky.
Pri microneedlingu sa používajú jednorázové kartridže s ihličkami , ktoré obsahujú od 9 do 42 ihiel. Mikro kartridž má ihly ( 9,12,36,42 ihiel ) a sú hrúbky 0,30 mm - 0,50 mm. Môžu ísť do hĺbky 0,25 až 2,5 mm. Teda až do dermy.
Tieto ihly môžu spôsobiť určité nepohodlie, miernu bolesť, krvácanie a dlhší čas zotavenia. Ihly 9,12,36 a 42 sa všetky môžu používať na microneedling so sterilne baleným sérom určeným na mezoterapiu do hlbších vrstiev pokožky.
Čas zotavenia je dlhší- do 3 dní, pokožka môže byť červená a citlivejšia. Opakovanie ošetrenia microneedling sa odporúča po 2- 3 týždňoch.